poniedziałek, 17 marca 2014

ENERGIA ŻYCIOWA I ZACHOWANIE

Energia życiowa i zachowanie.


Niedobór energii życiowej ma również szereg objawów charakterystycznych na poziomie zachowań. 
Przede wszystkim jest to gwałtowny spadek wydajności, żywotności. Człowiek staje się senny, spowolniony, ma opóźnione reakcje. 
Spada kreatywność, zdolność do podejmowania właściwych decyzji oraz reagowania na zmiany sytuacji.

Na skutek tego pojawiają się problemy w pracy, w biznesie, w życiu rodzinnym.

Artykuł Nr 3

       Energia życiowa i zachowanie.

       Niedobór energii życiowej ma również szereg objawów charakterystycznych na poziomie zachowań. Przede wszystkim jest to gwałtowny spadek wydajności, żywotności. Człowiek staje się senny, spowolniony, ma opóźnione reakcje. Spada kreatywność, zdolność do podejmowania właściwych decyzji oraz reagowania na zmiany sytuacji.
Na skutek tego pojawiają się problemy w pracy, w biznesie, w życiu rodzinnym.

       Z drugiej strony, charakter zachowania człowieka, jego stosunek do życia w ogromnym stopniu wpływa na równowagę energii życiowej.
Aktywna pozycja życiowa, wytrwały, pracowity charakter zapewniają stały dopływ energii życiowej.

       I odwrotnie, bierność , lenistwo, brak celów i sensu życia stanowią oczywiste oznaki osłabienia sił życiowych. Powszechnie jest wiadomo, że bardzo często, idąc na emeryturę,osoba bez zainteresowań i przywiązań szybko staje się niedołężny i umiera. Natomiast, intensywna aktywność, praca do późnych lat przedłuża życie.

       Ważne jest zrozumieć, że zasada pasywnego gromadzenia, oszczędzania nie działa w przypadku życiowej energii. Tutaj musi być odwrotne podejście: im więcej wydajesz, tym więcej dostajesz. Związane jest to z przyrodą termodynamiczną żywych organizmów. 

      Będąc nierównowagowymi, rozpraszającymi systemami, istnieją w przepływie materii i energii. Przejście do stanu pasywnego, odizolowanego prowadzi do szybkiego wzrostu entropii (chaosu) i, jako skutek, do samozniszczenia systemu. Dotyczy to zarówno ludzi jak i zwierzęta, rośliny i całej biosfery.

      Podobne podejście było dobrze znane w starożytnych tradycjach Wschodu i aktywnie stosowane w różnych systemach psychoenergetycznych (jodze, qigong, itp.). 

      W nich główna zasada utrzymania wysokiego poziomu energii opiera się na aktywnym współdziałaniu ze światem zewnętrznym, „przepompowywaniu" potoków negentropii przez swój organizm.

    
Prof. Eugeniusz Faidysz
Tłumaczyła Marina Mockałło


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz